ترفند خلاص شدن از شر پرشدن حافظه تلفن

چه چیزی باعث پر شدن حافظه تلفن می شود؟ بسیاری از کاربران اندروید در پر کردن حافظه گوشی مشکل دارند. زمانی که حافظه گوشی پر است، به طور کلی عملکرد گوشی را مختل می کند. به همین دلیل است که کاربران تلفن همراه همیشه به دنبال راه هایی برای آزادسازی حافظه گوشی اندروید هستند.

در این مقاله به راهکارهایی برای حل مشکل پر شدن حافظه گوشی سامسونگ و آزادسازی فضای حافظه گوشی اندرویدی می پردازیم.

پر شدن غیر ضروری حافظه گوشی یکی از مشکلاتی است که اکثر کاربران اندروید با آن مواجه هستند. حافظه گوشی های اندرویدی را می توان به راحتی و در مدت کوتاهی پر کرد. به خصوص اگر برای مدت طولانی از گوشی استفاده می کنید. یکی از راه های حل مشکل پر شدن حافظه گوشی سامسونگ خرید گوشی با حافظه بیشتر است. اما با توجه به قیمت بالای گوشی های هوشمند، تصمیم منطقی به نظر نمی رسد. پس فقط باید به دنبال دلیل پر بودن حافظه گوشی و نحوه خالی کردن حافظه باشید. اما چگونه می توان حافظه گوشی را آزاد کرد؟

باعث پر شدن حافظه گوشی می شود. چگونه حافظه گوشی را پاک کنیم؟

برخی از کاربران ممکن است تعجب کنند که چگونه حافظه تلفن را افزایش دهیم؟ اگر گوشی شما از کارت حافظه پشتیبانی نمی کند، راهی برای افزایش حافظه وجود ندارد. اما در گوشی های دارای اسلات حافظه می توانید با خرید حافظه جانبی این کار را انجام دهید.

بهترین راه برای رفع مشکل حافظه سامسونگ و سایر گوشی های اندروید پاک کردن حافظه است. راه های زیادی برای آزاد کردن حافظه گوشی اندرویدی شما وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

1. با استفاده از ویژگی Manage Storage. چگونه حافظه گوشی اندروید

را آزاد کنیم

در هر گوشی اندرویدی بخشی به نام Storage وجود دارد. این بخش اطلاعات مختلفی در مورد حافظه و مواردی که آن را اشغال می کند ارائه می دهد. برای دسترسی به این قسمت ابتدا به Settings رفته و سپس گزینه Storage را انتخاب کنید. البته در گوشی های سامسونگ برای دسترسی به Storage ابتدا باید گزینه Device Care و سپس Storage را انتخاب کنید.

 

در صفحه بعد می توانید جامع ترین مطالب را پیدا کنید. اطلاعاتی در مورد حافظه ببینید و بفهمید چرا حافظه گوشی پر است. در بالای صفحه، نموداری از میزان فضای خالی استفاده شده و حافظه گوشی نمایش داده می شود. در زیر این نمودار، موارد ذخیره شده در حافظه در دسته بندی های جداگانه نشان داده شده است.

 

برای مثال اگر دسته بندی تصاویر بیشترین سهم را داشته باشد، البته چون حافظه گوشی پر است، تعداد زیادی عکس در حافظه شما وجود دارد. حالا یکی از دسته ها را انتخاب کنید. در پنجره بعدی لیستی از برنامه های موجود در آن دسته را مشاهده می کنید. در اینجا به عنوان مثال برنامه iHeartRadio را داریم و می خواهیم فایل های موسیقی مرتبط را از دستگاه حذف کنیم. این برنامه را انتخاب کنید و در صفحه بعدی گزینه های Clear Storage و Clear Cache را لمس کنید. در اینجا یک نکته مهم قابل توجه است. با انتخاب گزینه Clear Storage برنامه به حالت اولیه باز می گردد و تمامی اطلاعات شما پاک می شود.

 

همچنین گزینه ای در صفحه برای هر دسته برای قرار دادن فایل های مربوط به آن دسته وجود دارد. فایل های این گزینه مربوط به اپلیکیشن های نصب شده روی گوشی نیست. به عنوان مثال در دسته موسیقی این گزینه فایل های صوتی نام دارد و شامل آهنگ های موسیقی است که از کامپیوتر خود به گوشی خود منتقل کرده اید یا مستقیما دانلود کرده اید. با کلیک بر روی این گزینه می توانید تمامی این فایل ها را مشاهده کرده و هر کدام را حذف کنید. همچنین برخی از گوشی‌های اندرویدی دارای گزینه‌هایی به نام آزاد کردن فضا در صفحه ذخیره‌سازی هستند. با انتخاب این گزینه اگر چندین برنامه مدیریت فایل دارید از شما سوال می شود که از کدام برنامه می خواهید استفاده کنید. اما ما کاری به این برنامه ها نداریم و Smart Storage و سپس Just Once را انتخاب می کنیم.

 ترفند خلاص شدن از شر حافظه گوشی

صفحه بعدی بسته به هر تلفن متفاوت است. اما تقریباً در همه گوشی ها، البته به شکلی متفاوت، لیستی از بخش های قابل پاک شدن نمایش داده می شود. این بخش ها شامل موارد زیر است:

  • عکس‌ها و ویدیوهای پشتیبان‌گیری‌شده: انتخاب این بخش، فایل‌های ویدیویی و تصویری پشتیبان‌گیری‌شده را از سرویس‌های ابری شما حذف می‌کند.
  • فایل‌های موقت: برای فایل‌های موقت سیستمی است که دیگر مورد نیاز نیستند.
  • بخش دانلود: برای فایل هایی است که دانلود کرده اید
  • بیکار / برنامه های کم استفاده: برنامه هایی که زیاد استفاده نمی کنید.

 

می‌توانید هر یک از این بخش‌ها را انتخاب کنید و دقیقاً مشخص کنید که کدام فایل‌ها را در آن بخش‌ها حذف کنید. پس از بررسی موارد مورد نظر، گزینه Free Up یا Delete را در پایین صفحه انتخاب کنید.

2. برنامه هایی را که نیاز ندارید حذف نصب کنید

دلیل اصلی پر بودن حافظه گوشی به همراه فایل های حجیم، برنامه های اضافی هستند که شما از آنها استفاده نمی کنید. بهتر است هر اپلیکیشنی که نیازی به آن ندارید را حذف کنید تا مشکل پر شدن حافظه گوشی سامسونگ یا سایر گوشی های اندرویدی برطرف شود.

3. از خدمات ذخیره سازی ابری استفاده کنید. حافظه تلفن Android

را آزاد کنید

سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری مزایای زیادی دارند، به ویژه برای کسانی که کمبود حافظه دارند. بسیاری از آنها نیز رایگان هستند. به عنوان مثال، Google Photos به شما امکان می دهد تصاویر با کیفیت معمولی را به صورت رایگان در فضای ابری ذخیره کنید.

سایر سرویس‌ها مانند Google Drive و Dropbox نیز مقدار مشخصی فضای ذخیره‌سازی را فراهم می‌کنند. همچنین اگر آهنگ های موسیقی زیادی در گوشی خود دارید، بهتر است آن ها را حذف کنید و از سرویس هایی مانند Spotify استفاده کنید.

4. از کارت حافظه

استفاده کنید

اگر گوشی خود دارای اسلات کارت حافظه است، حتما از آن استفاده کنید. می توانید از کارت حافظه به دو روش مختلف استفاده کنید. یکی استفاده از آن به عنوان حافظه ذخیره سازی خارجی و انتقال فایل های حجیم به آن است. احتمالاً روش دوم را ترجیح می دهید.

برخی از تلفن های Android به شما امکان می دهند از کارت حافظه به عنوان حافظه داخلی گوشی استفاده کنید. به این ترتیب کارت حافظه به بخشی از حافظه داخلی گوشی تبدیل می شود و نه تنها فضایی اضافی برای خلاص شدن از شر فایل های حجیم.

 

البته این روش مشکلاتی هم دارد. اولین مشکل این است که دیگر نمی توانید از آن کارت حافظه در گوشی دیگری استفاده کنید. همچنین پس از انتخاب کارت حافظه به عنوان حافظه داخلی گوشی، نمی توانید آن را از گوشی جدا کنید زیرا با این کار تمامی اطلاعات روی آن پاک می شود. در نهایت، بسیاری از کارت های حافظه سرعت کافی برای استفاده به عنوان حافظه داخلی گوشی را ندارند. پس اگر قصد استفاده از این روش را دارید، حتما یک کارت حافظه پرسرعت بخرید.

علاوه بر این، اگر تلفن شما از خروجی USB پشتیبانی می‌کند، می‌توانید علاوه بر کارت حافظه، یک کابل OTG بخرید تا یک هارد و فلش اکسترنال را به تلفن خود متصل کرده و فایل‌های حجیم را به آن‌ها منتقل کنید.

5. Cache را پاک کنید. چگونه حافظه گوشی اندروید

را آزاد کنیم همیشه ایده خوبی نیست که با پاک کردن کش، حافظه گوشی اندروید را آزاد کنید. زیرا کش حاوی اطلاعاتی است که گوشی شما برای عملکرد بهتر و سریعتر به آن نیاز دارد. اما این حافظه همچنین می تواند در طول زمان فضای زیادی را اشغال کند و اگر به دنبال راهی سریع برای پاک کردن حافظه تلفن خود بدون پاک کردن داده ها هستید، پاک کردن کش یکی از کارهایی است که می توانید انجام دهید. >

برای پاک کردن کش برنامه باید جداگانه عمل کنید. ابتدا به تنظیمات > فضای ذخیره سازی بروید و سپس سایر برنامه ها را انتخاب کنید. با انتخاب هر یک از برنامه ها مانند تصویر اول، گزینه ای به نام Clear cache برای این کار وجود دارد.

6. نقشه های آفلاین گوگل را پاک کنید. چگونه حافظه گوشی اندروید را آزاد کنیم

در Google Maps با دانلود نقشه های آفلاین مناطق مختلف می توانید در آینده بدون نیاز به اتصال به اینترنت با استفاده از این برنامه پیمایش کنید. با وجود تمام مزیت های این ویژگی، بزرگترین مشکل آن این است که فضای زیادی از گوشی را اشغال می کند و می تواند باعث پر شدن حافظه سامسونگ یا برندهای دیگر شود.

برای اینکه بدانید نقشه را از کجا دانلود کرده‌اید، ابتدا Google Maps را باز کنید. عکس نمایه خود را لمس کنید و Maps Offline را انتخاب کنید. در این قسمت می توانید لیستی از مناطقی که نقشه آنها در گوشی شما دانلود شده است را مشاهده کنید. اکنون برای حذف آنها، سه نقطه کنار هر ناحیه را لمس کرده و Delete یا Remove را انتخاب کنید.

7. اطلاعات مرورگر تلفن را پاک کنید. حافظه تلفن Android را آزاد کنید

یکی از مهم ترین دلایل پر بودن حافظه گوشی، اطلاعات ذخیره شده توسط مرورگر در حافظه موبایل است. این اطلاعات در واقع قسمت بزرگی از قسمت Other حافظه را اشغال می کند و حذف آنها راه حلی برای مشکل پر شدن فضای Other در اندروید است. در واقع هر بار که از طریق مرورگر وارد وب سایتی می شوید، مرورگر بخشی از آن سایت را در حافظه گوشی ذخیره می کند تا در صورت بازدید از آن سایت در آینده، سریعتر بارگذاری شود.

اگر از مرورگر کروم استفاده می‌کنید، می‌توانید از طریق بخش تنظیمات این برنامه به تنظیمات سایت و سپس ذخیره‌سازی بروید. در پایین صفحه گزینه < انتخاب قوی> پاک کردن فضای ذخیره سایت را دارید. با انتخاب این گزینه می توانید این اطلاعات را حذف کنید. سایر مرورگرها گزینه های مشابهی در قسمت حافظه و تنظیمات خود دارند.

8. حل مشکل پر شدن حافظه گوشی سامسونگ با پاک کردن پوشه دانلود

در گوشی های اندرویدی مانند رایانه ها، پوشه ای برای فایل هایی وجود دارد که از اینترنت دانلود می کنید. در اکثر گوشی های اندرویدی می توانید این پوشه را در اپلیکیشن Files پیدا کنید اما در گوشی های سامسونگ این برنامه My Files نام دارد.

این پوشه در واقع پاتوقی برای فایل های اضافی و مزاحم است که از طریق مرورگر یا اپلیکیشن ها دانلود شده اند و یکی از دلایل پر شدن حافظه گوشی می باشد. وقتی این فایل را پیدا کردید، روی سه نقطه بالای صفحه کلیک کنید و لیست را بر اساس اندازه مرتب کنید. حال مواردی را که بیشترین حجم را دارند انتخاب کنید و با پاکسازی حافظه گوشی از آنها فضای زیادی آزاد کنید.

9. احتمال آلوده شدن تلفن را در نظر بگیرید

گاهی اوقات هیچ راهی برای پاک کردن حافظه تلفن وجود ندارد. این بدان معناست که اگرچه فایل های مختلف را حذف می کنید، مشکل کمبود حافظه همچنان پابرجاست. در این مواقع بد نیست با نصب آنتی ویروس گوشی هوشمند را از نظر ویروسی بررسی کنید. در برخی موارد، ویروس ها عامل پر شدن حافظه گوشی هستند. برخی از ویروس ها با ایجاد و تکثیر فایل های اضافی، حافظه داخلی موبایل را پر می کنند.

10. ریست فکتوری گوشی برای رفع مشکل پر شدن غیر ضروری حافظه گوشی

اگر هیچ یک از روش های بالا نمی تواند حافظه تلفن شما را پاک کند، آخرین گزینه بازنشانی کارخانه است. با این کار تمام اطلاعات گوشی حذف می شود و دستگاه به حالت کارخانه باز می گردد. بنابراین، قبل از انجام بازنشانی کارخانه، حتما از اطلاعات مورد نیاز خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

اما خبر خوب این است که با بازنشانی کارخانه و خالی کردن حافظه گوشی، فایل های اضافی که ممکن است باعث پر شدن بی مورد حافظه گوشی شده باشند نیز حذف خواهند شد.

مشکل پر بودن فضای دیگر در اندروید

را حل کنید

اما در مورد سایر تجزیه و تحلیل های ذخیره سازی چطور؟ گاهی اوقات کاربران ادعا می کنند که حافظه گوشی پر است اما چیزی باقی نمانده است. در این حالت به احتمال زیاد مشکل از قسمت Other است. حل مشکل پر بودن فضای دیگر در شیائومی یا سایر گوشی های سامسونگ کار ساده ای نیست.

موارد دیگر در تلفن‌های Android حاوی فایل‌های متفرقه هستند. این فایل ها معمولا توسط سیستم عامل یا سایر برنامه های نصب شده ایجاد می شوند. بسیاری از این فایل ها هنگام به روز رسانی سیستم عامل یا سایر برنامه ها و همچنین برای پشتیبان گیری ایجاد می شوند. به طور کلی فایل های این قسمت به شرح زیر است:

  • داده های برنامه: بیشتر بخش Other از داده های مختلف برنامه مانند فایل های دانلود شده، به روز رسانی ها، فایل های پشتیبان سرور برنامه و غیره تشکیل شده است
  • فایل های پشتیبان ناقص: بعدی فایل های پشتیبان هستند. گذرواژه‌ها، فایل‌های برنامه و سایر مواردی که از آن‌ها نسخه پشتیبان تهیه می‌کنید ممکن است گاهی اوقات به دلیل قطع اینترنت ناقص آپلود شوند و در حافظه تلفن باقی بمانند. این فایل ها نیز در Other نشان داده شده اند.
  • فایل‌های موقت و حافظه پنهان برنامه: صفحات وب، حافظه پنهان برنامه‌ها و بازی‌ها آخرین مواردی هستند که با قیمت‌های دیگر ذخیره می‌شوند. فایل هایی مانند تبلیغات سایت و محتوای برنامه های مختلف نیز ممکن است در این دسته قرار گیرند. اما بیشتر این فضا توسط کش مرورگر و صفحات وب اشغال شده است.

بهترین راه برای آزاد کردن حافظه تلفن Android و پاک کردن بخش دیگر، حذف حافظه پنهان و داده های برنامه است که در بالا توضیح دادیم. به غیر از این، تنها راهی که می توانید سایر موارد موجود در حافظه گوشی را خالی کنید، بازنشانی به تنظیمات کارخانه است. همانطور که گفتیم این فایل ها به راحتی قابل دسترسی نیستند.

سوالات متداول

1. کلمه Storage در گوشی به چه معناست؟

حافظه، حافظه تلفن شما است. در این قسمت می توانید آیتم هایی که حافظه را اشغال کرده اند را مشاهده کرده و قسمت های مختلف حافظه را مدیریت کنید.

2. چه چیز دیگری در حافظه تلفن وجود دارد؟

در گوشی های اندرویدی معمولا قسمتی جداگانه به نام Other وجود دارد که برای فایل های ناشناخته بدون پسوند است. این اطلاعات معمولاً شامل فایل‌هایی درباره اطلاعات شخصی شما در برنامه‌ها، فایل‌های پشتیبان‌گیری که با موفقیت در سرویس‌های ابری آپلود نشده‌اند و فایل‌ها و برنامه‌های موقت مرورگر می‌شود.

سخنرانی پایانی

با اطلاعاتی که در این مقاله در مورد نحوه خالی کردن حافظه گوشی اندروید ارائه شده است، می توانید علت حافظه گوشی را پیدا کرده و رفع کنید. البته بهتر است حداقل هر چند وقت یکبار از برنامه های مدیریت حافظه گوشی یا حتی دستی برای پاکسازی حافظه گوشی استفاده کنید. به نظر شما دلیل اصلی پر بودن حافظه گوشی چیست؟ برای حل مشکل پر شدن حافظه گوشی سامسونگ چه پیشنهادی دارید؟

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.