چکاپ قلب در منزل

چکاپ قلب در منزل

اهمیت چکاپ قلب در سلامتی و افزایش طول عمر
چکاپ قلب با هدف بررسی سلامت سیستم قلبی و رفتاری انجام می‌شود. در این مقاله از هومکا به شما می گوییم چه زمانی باید برای چکاپ قلب و اقدام کنید؟ چه عواملی باعث ایجاد بیماری های قلبی می شوند؟ همچنین به رابطه بین چکاپ قلب با توجه و دوران بارداری اشاره کرد. مطالعه مقاله زیر را از دست ندهید.

چه زمانی بایستی چکاپ قلب و انجام انجام شود؟

افزایش فشار خون، فشار در قفسه سینه، تنگی و کوتاه شدن نفس‌ها، زودرس، بی‌حسی قوی> در اندام‌ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎ معمولاً چنین نشانه‌هایی در سنین بالای ۴۵ سال تمام کسانی هستند که بایستی به محض مشاهده، هشداری جدی برای درمان می‌شوند. علاوه بر این، اولین بیماران بهبیماری‌های کلیوی و مشاهده نیز بایستی به محض مشاهده هر نوع نشانه هشدار دهنده‌ای در فرصتی به پزشک مراجعه کنند. بسیاری از نشانه‌ها و علائم می‌توانند هشداری برای بروز بیماری‌های قلبی و بیانگر نیاز فوری برای مراجعه به پزشک داشته باشند.

چکاپ قلب چند وقت یک بار لازم است؟

چکاپ قلب یکی از انواع آزمایش هایی است که توسط آزمایشگاه های تشخیص طبی انجام می شود و شامل چند آزمایش می شود. اما این آزمایش بسته به نظر پزشک ممکن است متفاوت باشد و در برخی موارد ممکن است تعداد و نوع آن ها با سایر موارد متفاوت باشد. معمولاً در مواردی که بیماران مشکل خاصی در زمینه بیماری های قلبی و بیماری ندارند، گفته می شود که هر سال یک بار چکاپ قلب شود تا از وضعیت سلامت قلب اطمینان حاصل شود. اما در مواردی که بیماران مبتلا به بیماری های قلبی و بیمارانی هستند و سن آن بالا باشد، تعداد دفعات و نوع آزمایش ها را پزشک معالج تعیین می کند.

بهترین روش چکاپ قلب

چکاپ قلب شامل یکسری تست های مختلف می باشد که این تست ها توسط کارشناس های آزمایشگاهی باید به درستی انجام شود تا نتیجه حاصل شود و در اختیار پزشک قرار گیرد. به عنوان تست های انعقادی مثل تست PT، PTT، BT و CT که توسط کارشناس های آزمایشگاهی انجام می شود، سلامت قلب و بدن و مسیرهای انعقاد داخلی و خارجی بدن را می سنجند. در صورتی که در هنگام انجام این آزمایش، توجه به عمل نیاید، نتایج صحیحی از آن را به دست بیاورید. علاوه بر تست هایی که در بالا به آن اشاره شده است، تست هایی مانند تست های تروپونین، LDH، CPK و … نیز از جمله آزمایش هایی هستند که برای بررسی سلامت قلب و انجام می شوند و باید در انجام آن، بسیار دقیق باشند. نمود.

اگر دچار علائم و نشانه‌های بیماری قلبی شدید، فورا به پزشک اطلاع دهید. از جمله‌های این علائم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درد یا ناراحتی قفسه‌ی سینه
  • ارتعاش قفسه‌ی سینه
  • کند یا تند شدن ضربان قلب
  • تنگی نفس
  • سرگیجه
  • خستگی مفرط
  • ورم پا یا شکم

هزینه‌ی چک آپ قلب چقدر است؟

بسته به اینکه کجا زندگی می‌کنید و تحت پوشش کدام بیمه قرار دارید، می‌توان با کم‌ترین میزان یا بدون نیاز به پرداخت هزینه معاینه قرار داد.

اگر بیمه سلامت، مراکز بهداشتی دولتی تنها از نظر مالی برای انواع خدمات ارائه می‌دهند. شما می‌توانید با استفاده از ابزار  جستجو از مراکزی با کیفیت درمانی که نزدیک شماست مشخص شوید.

بعضی از داروخانه‌ها نیز در ماه فوریه، ماه ملی سلامت قلب، به‌طور رایگان خدمات معاینه‌ای قلب را انجام می‌دهند.

اا بیمه‌ی سلامت داشته باشید، می‌توانید برایتان هزینه‌های لازم را انجام دهید. مراقبت قانون مقرون به صرفه است، بسیاری از برنامه‌های بیمه ملزوم به پرداخت هزینه‌های برخی معاینات پیش‌گیرانه بدون پرداخت مشترک، بیمه‌های مشترک یا هزینه‌های کسرپذیر هستند.

شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان با پوشش بیمه، سن و سابقه‌ی پزشکی به صورت رایگان تست فشار خون، کلسترول یا قند خون را انجام داد.

اگر برای ارزیابی سلامت قلب آزمایشات انجام شده، شاید لازم باشد برای این آزمایشات هزینه بپردازید. بخشی از آزمایشی یا تمام آن تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

آنژیوگرافی

آنژیوگرافی عروق کرونری قلب شامل یک لوله باریک است که وارد یک عروق شده و از مجرای عروق کرونری در نزدیکی قلب می‌گذرد. یک رنگ مخصوص از طریق لوله‌ی مخصوص (کاتتر) به جریان خون تزریق می‌شود. با استفاده سایه روشن‌هایی که رنگ مخصوص ایجاد می‌کند، تصاویر رادیوگرافی از قلب و عروق کرونری گرفته می‌شود.

آنژیوگرام قلبی که گاهی با نام ” سونداژ قلبی” نیز شناخته می‌شود، ممکن است بعد از یک حمله‌ی قلبی یا آنژین قلبی (صدری) انجام شود. در این روش، یک لوله‌ی مخصوص وارد یک رگ واقع در کشاله‌ی ران، بازو یا مچ دست می‌شود. این لوله، در داخل رگ به سمت بالا هدایت می‌شود تا به قلب برسد.

یک رنگ مخصوص، به عروق کرونری تزریق می‌کنند و عکس رادیوگرافی گرفته می‌شود. با نگاه به تصاویر رادیوگرافی، پزشک متوجه می‌شود که عروق کرونری در کدام نقطه و به چه مقدار گرفته یا مسدود شده است. این تصاویر همچنین نشان می‌دهند که قلب شما تا چه میزانی عمل پمپاژ را به درستی انجام می‌دهد. آنژیوگرافهای عروق کرونری قلب به پزشک کمک می‌کنند تا بهترین تصمیم را برای درمان شما در نظر بگیرد.