دورکاری پس از کرونا؛ چگونه کسب و کارها می توانند این کار را ادامه دهند؟

شیوع ویروس کرونا تأثیر عمیقی بر جنبه های مختلف زندگی بشر گذاشته است. یکی از این حوزه ها که دستخوش تغییرات ناگهانی و اساسی شده است، بخش اشتغال است. بسیاری از افراد مجبور به کار از راه دور بودند و بسیاری از کسانی که چنین فرصتی را نداشتند شغل خود را از دست دادند. اکنون با واکسیناسیون عمومی کرونا شرایط به تدریج به حالت عادی باز می گردد، سوالی که در ذهن بسیاری ایجاد شده این است که آیا می توانند بعد از کرونا به کار از راه دور ادامه دهند؟ برای بحث در مورد این سوال با ما همراه باشید.

قبل از شیوع ویروس کرونا در جهان، «دولت کار» اصطلاحی متروک بود و برخی افراد دورکاری را انجام می دادند. کارشناسان در آن زمان در مورد مزایا و معایب دورکاری بحث کردند، اما هیچ مدل واقعی برای آزمایش این نظریه ها وجود نداشت. اکنون، پس از گذشت دو سال از شیوع کرونا، خوب است تصویری از مزایا و معایب دورکاری و چالش‌ها به دست آوریم. ویروس کرونا قید و بند ذهن و دست ما را شکست و مجبور شدیم به روش های مختلف کار کنیم. بنابراین ساختار سازمان ها و نگرش ما نسبت به کار را تغییر داد.

اخیراً تحقیقات جامعی در این زمینه منتشر شده است که نشان می دهد دورکاری در کدام مشاغل بهتر شده و کدام مشاغل با چالش های بیشتری روبرو بوده است. از سوی دیگر، این تحقیق همچنین به دنبال نظر رهبران و مدیران شرکت ها برای درک بهتر نحوه تفکر تصمیم گیرندگان در مورد دورکاری در دنیای پس از کرونا است.

مزایای دورکاری که در دوران کرونا شناخته شدند

قبلا در مقالات مختلف سایت در مورد مزایای دورکاری برای مشاغل و کارمندان صحبت کرده ایم. دو نمونه از این مزایا:
  • ایجاد تعادل بین زندگی شغلی و خانوادگی کارکنان؛
  • دسترسی بیشتر کارفرمایان به نیروی کار.

با این حال، طی دو سال گذشته و با گسترش دورکاری در سراسر جهان، جنبه های جدیدی از مزایای این مدل کاری مشخص شده است. یکی از این مزایا افزایش عملکرد رابط ها در دوران قرنطینه است. اینترفیس ها در این دوره برای طیف وسیعی از اپراتورهای دورکاری عملکرد بهتری داشته اند.

برای افراد درون گرا حضور در محیط کار و تعامل با کارمندان و مدیران می تواند استرس زا باشد و این استرس همیشه بر عملکرد آن ها تاثیر می گذارد اما در دوران دورکاری اجباری شاهد بوده ایم که در جلسات مجازی فعال ترند و بهتر و بهتر با همکاران ارتباط برقرار می کنند.

هدف دیگر تعمیق کار است. در این دوره، کارمندان بیشتر روی کار خود متمرکز می شوند زیرا در محل کار حواسشان پرت نمی شود. در نتیجه عملکرد آنها بهبود یافت.

نگرانی‌ها و چالش‌های دورکاری در دوران کرونا و راه‌حل‌های آنها

در واقع، دورکاری علاوه بر مزایا، نگرانی‌ها و چالش‌های ناشناخته‌ای را نیز در بخش دورکاری ایجاد کرده است. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

۱. نیاز به تغییر مدل‌های ارزیابی عملکرد

بررسی عملکرد کارکنان در محل کار برای اکثر مدیران یک روش ثابت شده است. اما در عصر وسیع دورکاری که امکان ارتباط چهره به چهره وجود ندارد، چگونه می توان عملکرد کارکنان را مشخص کرد و عملکرد آنها را به طور دقیق ارزیابی کرد؟ این سوال برای اکثر مشاغل چالش برانگیز است، به خصوص آنهایی که تجربه کمتری در دورکاری دارند.

برای پرداختن به این موضوع، مدیران سعی کرده اند سیستم ارزیابی عملکرد خود را بیشتر مبتنی بر هدف یا نتیجه گرا کنند. این بدان معنی است که عملکرد افراد را می توان با دنبال کردن ردپای مجازی آنها ارزیابی کرد. یکی از مزایای غیرمنتظره دورکاری برای مدیران این است که افراد کار خود را در محیط کار مجازی به صورت دیتا ثبت می کنند. از طرفی می توان فعالیت های آنها را رصد و ثبت کرد. بنابراین، مدیران سعی کرده اند با پیروی از ردپای مجازی، عملکرد کارکنان را ارزیابی کنند. در این بین یک نکته جالب فاش شده است؛ کارمندانی که عملکرد ضعیف خود را در محیط کار و کار تیمی پنهان می کنند.

۲. نیاز به ایجاد شیوه‌های جدید بازخورد

یکی از الزامات دورکاری که قبلا بر آن تاکید شده است، حفظ چرخه تعامل و بازخورد است. این مشکل برای بسیاری از مدیران در عصر دورکاری به یک نگرانی و چالش روانشناختی بزرگ تبدیل شده است، زیرا آنها اکنون مجبورند بیشتر نیروی کار خود را از راه دور مدیریت کنند. کسب‌وکارها با استفاده از زیرساخت‌های ارتباطی و نرم‌افزار به دنبال حفظ ارتباط خود با کارکنان بوده‌اند و چرخه بازخورد را ادامه داده‌اند.

۳. ایجاد انگیزه در کارکنان

با وجود شیوع ویروس کرونا و تغییر ناگهانی شرایط کار، بدون شک بسیاری از کارکنان مضطرب و استرس داشتند. در این شرایط، مهارت های عمیق انسانی مدیران مانند همدلی و توانایی ایجاد انگیزه در کارکنان به چالش کشیده می شود. در این دوره، مدیران بهترین عملکرد گروه خود را تجربه کردند و از راه دور توانستند شنوندگان بهتری برای کارکنان خود شوند و رابطه همدلانه بهتری با آنها برقرار کنند.

دورکاری در دوران پساکرونا؛ متغیرها و چالش‌ها

اکنون که برخی از تجربیات گسترده دورکاری در طول همه گیری کرونا را می دانیم، بیایید به سوال اول برگردیم: آیا دورکاری در آینده ادامه خواهد داشت؟ پاسخ این سوال مثبت است، اما هر زمینه کاری الزامات و الزامات خاص خود را دارد، بنابراین ظرفیت دورکاری در آن حوزه به متغیرهای مختلفی بستگی دارد، یعنی:

  • فعالیت‌ها و وظایف شغلی؛
  • سطح ارتباطات؛
  • نگاه مدیران به دورکاری؛
  • شخصیت کارکنان.

در ادامه این متغیرها را بررسی می‌کنیم.

۱. نظر و فلسفه مدیران درباره دورکاری

نتایج یک نظرسنجی از 2000 مدیر سازمانی نشان می‌دهد که هیچ فرمول واحدی برای کسب‌وکارهایی که می‌خواهند به دورکاری ادامه دهند یا آن را به یک رویه رایج در سازمان خود تبدیل کنند، وجود ندارد.

به عنوان مثال، در پاسخ به این سوال که از بین 2000 مدیر به چند کارمند اجازه کار از راه دور را می دهند، 45 درصد گفتند که دوست دارند حداقل دو تا سه روز در هفته کار کنند، در حالی که 28 درصد گفتند ترجیح می دهند یک روز کار کنند. برای حفظ ارتباط سازمانی کافی است و تنها 5 درصد حامیان دورکاری کامل هستند.

بخشی از این تفاوت در نگرش ها به ویژگی های شخصیتی مدیران مربوط می شود. به عنوان مثال، مدیران با نگرش فرماندهی کمتر احتمال دارد که کارمندان را از راه دور انجام دهند، در حالی که مدیران دموکرات کمتر با دورکاری مواجه می شوند. همچنین شهود یا برون گرایی مدیران نیز بی تاثیر نیست.

۲. نوع شغل و فعالیت‌های شغلی

بدیهی است که همه مشاغل از تلویزیون پخش نمی شوند و این زمانی آشکار شد که در طول همه گیری، دولت ها برخی مشاغل را از قرنطینه معاف کردند. ابتدایی ترین مشاغل خدماتی در این دسته عبارتند از:

  • بهداشت و درمان؛
  • مدیریت پسماند‌های شهری؛
  • تأمین غذا و کشاورزی.

البته مشاغلی نیز وجود دارند که اجرای برنامه دورکاری را آسانتر می کنند. بیشتر این حرفه ها در زمینه ICT یا امور مالی و بازرگانی هستند.

طیف وسیعی از مشاغل وجود دارد که به دورکاری تبدیل شده است، اما در مورد عملکرد آنها تردیدهای جدی وجود دارد. این مشاغل شامل آموزش و مشاوره می باشد. اگرچه این مشاغل دارای قابلیت دورکاری هستند، اما تجربه نشان می دهد که دورکاری می تواند به کیفیت و عملکرد کارکنان و افراد مرتبط آسیب برساند. بسیاری از معلمان، دانش‌آموزان، اساتید و دانش‌آموزان از کیفیت پایین آموزش در طول آموزش الکترونیکی شکایت دارند و سازمان‌های بین‌المللی از مدارس می‌خواهند که هر چه سریع‌تر پس از واکسیناسیون جهانی بازگشایی شوند.

بنابراین هنگام برنامه ریزی برای پیگیری دورکاری در آینده باید به نوع کسب و کار، الزامات آن و تجربه به دست آمده در این مدت توجه کرد.

۳. وضعیت اقتصاد کشورها

تحقیقات موسسه مک کینزی نشان می دهد که کشورهای توسعه یافته با اقتصادهای توسعه یافته مشاغل بیشتری را بدون کاهش قابل توجه عملکرد شغلی و بازده اقتصادی به دورکار تبدیل کرده اند. دلایل زیادی برای این وجود دارد.

1. این کشورها اغلب زیرساخت های ارتباطی توسعه یافته ای دارند که ارتباطات راه دور باکیفیت را برای نیروی کار ممکن می سازد.

2. اقتصاد این کشورها امکان دورکاری را فراهم می کند، به عنوان مثال اقتصاد بریتانیا به تجارت و خدمات مالی وابسته است، بنابراین این کشور می تواند 33 تا 46 درصد از زمان خود را بدون کاهش چشمگیر در تولید اقتصادی صرف دورکاری کند. اما کشوری مانند هند می تواند تنها 12 درصد از نیروی کار خود را به دورکاری اختصاص دهد. انرژی کمتری در هند وجود دارد زیرا تقریباً 500 میلیون نفر در هند در بخش کشاورزی و خدمات فروشگاهی کار می کنند.

بنابراین در تعیین آینده دورکاری، کسب و کار شما در کدام کشور واقع شده است و آن کشور چقدر توسعه یافته است.

دورکاری هیبرید؛ آینده دورکاری است؟!

در طول دو سال گذشته، کارمندان و کارفرمایان تجربه بیشتری در این راه کسب کرده‌اند و اکنون بیشتر و بیشتر از آن‌ها می‌خواهند در حین کار از راه دور، بخشی از فعالیت‌های خود باشند. محققان آن را دورکاری هیبریدی می نامند، شبیه به خودروهای هیبریدی که از دو نوع سوخت استفاده می کنند. دورکاری ترکیبی نیز حضوری و دورکاری را ترکیب می کند. به این ترتیب، کسب و کارها هم از مزایای دورکاری و هم از مزایای کار حضوری برخوردار می شوند.

در واقع، برای دستیابی به دورکاری ترکیبی، کسب و کارها باید مدیریت سازمان، ارزیابی عملکرد و چرخه بازخورد خود را بررسی و به روز کنند تا این رویکرد جدید ادامه یابد. همچنین مهم است که مشخص کنید چه فعالیت هایی را می توان از راه دور بدون کاهش قابل توجه عملکرد انجام داد. همچنین در نظر گرفتن شخصیت کارکنان و ترجیحات آنها ضروری است. ایجاد تعادل برای به حداکثر رساندن مزایای کار از راه دور و کار حضوری، آینده دورکاری در تجارت را تعیین می کند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.